Український блог

Тимчасовий захист у Німеччині: що це таке та як його отримати?

Тимчасовий захист — це особливий правовий статус для українців, які змушені були залишити Україну у зв'язку з війною, та який був прийнятий 4 березня Єврокомісією.

Що потрібно знати про тимчасовий захист у Німеччині?


Тимчасовий захист оформлюється у відділах у справах іноземних громадян, у Німеччині вони називаються Ausländerbehörde, та надається на різні періоди, все залежить від землі, це як правило 1 рік, бувають окремі випадки на 6 місяців, або одразу ж на 2 роки, після закінчення цього терміну все залежить від поточної ситуації в Україні і рішення держави Німеччини можуть продовжити.

Що передбачає тимчасовий захист?


Оформлення тимчасового захисту надає право офіційно проживати, працювати і користуватись соціальною допомогою в Німеччині, а саме:
• дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження)
• доступ до роботи (на відміну від процедури отримання статусу біженця, що передбачає очікування 6 місяців, в цьому випадку немає)
• доступ до освіти
• забезпечення житлом
• соціальне забезпечення
• доступ до медичного обслуговування
• право на відповідну інформацію про тимчасовий захист
• можливість отримати статус біженця у майбутньому
• можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент

Хто може податися на тимчасовий захист?


Усі особи, які 24 лютого 2022 року були в Україні, можуть в’їжджати до Німеччини й перебувати на території країни без візи. Це правило діє попередньо до 23 травня 2022 р. Тобто не потрібні біометричний паспорт і шенгенська віза, щоб потрапити до Німеччини. Безвізовий в’їзд можливий для всіх людей незалежно від їхньої національності в тому випадку, якщо 24 лютого вони були в Україні.
На тимчасовий захист можуть подаватися українці, які виїхали з України 24.02.2022 року і після. Також тимчасовий захист можуть отримати особи без громадянства, або іноземці, які мали в Україні політичний притулок. Тимчасовий захист оформлюється на місцях в Німеччині у відділах у справах іноземців.
Разом з отриманням тимчасового посвідчення на проживання (Fiktionsbescheinigung), згідно з § 24, у відповідному відомстві у справах іноземців надається і дозвіл на працевлаштування. Доки немає документа з позначкою «Працевлаштування дозволено» — немає права працювати.
Працювати в Німеччині можна за будь-якою спеціальністю, окрім лікарів, вчителів, вихователів — тут діють певні обмеження, потрібно визнання професійної кваліфікації.
У подальшому також можна подати заяву в місцеве відомство у справах іноземців на отримання дозволу на перебування з метою працевлаштування або фахового навчання.

Також громадянам України, які подались на тимчасовий захист, виділяють соціальні кошти в розмірі:

• 367 €/місяць на одного дорослого
• 330 €/місяць, якщо подружжя, то така сума на кожного із них
• 294 €/місяць на одного дорослого до 25 років, які мешкають з батьками
• 326 €/місяць отримують підлітки віком 14-17 років
• 326 €/місяць отримують діти віком 6-14 років
• 249 €/місяць отримують діти віком до 6-ти років

Важливо враховувати той факт, якщо ви подаєтесь на тимчасовий захист не самостійно, а через роботодавця, тобто з метою працевлаштування, то вам може бути відмовлено у виплаті соціальної допомоги.

Які документи потрібно для в'їзду в Німеччину?


Необхідно мати один із документів, який посвідчує особу, тобто
паспорт громадянина України або
закордонний паспорт та
свідоцтво про народження дитини
АЛЕ основний документ — закордонний паспорт

Безпосередньо вже на місці під час реєстрації можуть відправити в Консульство для відкриття паспорта.

Як тільки людина приїжджає в Німеччину, вона має зареєструватися, щоб податись на тимчасовий захист. Як правило, термін очікування складає приблизно місяць часу, може бути й швидше, але це все залежить від федеральної землі, в якій ви подаєте документи.

Важливо розуміти, що якщо ви подались на тимчасовий захист, то не можна змінювати місце проживання і роботу до того часу, поки не отримаєте всі дозволи.

Як знайти роботу в Німеччині за умовами тимчасового захисту?


Саме зараз компанія Wortex Group має гарні пропозиції в Німеччині за умовами тимчасового захисту для жінок і дівчат у таких галузях, як сільське господарство, ферми та сфера обслуговування з та без досвіду роботи. Менеджери компанії допоможуть підібрати найбільш відповідну для вас вакансію, проконсультують і допоможуть  зібрати потрібний пакет документів для офіційного працевлаштування за кордоном.